Νομίζω ότι όλες οι επικλήσεις είναι άτοπες για την ΕΕ και τί εννοώ: Έστω ότι επικαλούμαστε την σεισμικότητα της περιοχής για τη μη κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών. Μα θα σου πει η ΕΕ αυτό δεν σημαίνει τίποτα απλώς γιατί όταν κάνεις μια προσφορά στον Χ πελάτη συμπεριλαμβάνεις μέσα όλα τα κοστολόγια. Άρα η τελική τιμή θα διαμορφωθεί από τις προσφορές που θα λάβει ο κάθε πελάτης. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεχόμαστε ως μηχανικοί να αμοιβόμαστε με την ελάχιστη αμοιβή, η οποία επαναλαμβάνω δεν δημιουργήθηκε για να μας ορίσει την πραγματική αμοιβή, άρα και όταν με το κακό καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές θα βρεθούν κάποιοι οι οποίοι θα εκπονούν μελέτες για ψίχουλα. Ομολογώ ότι σε κάποια συγκεκριμένη δουλειά αμοίφθηκα πολύ περισσότερο από την ελάχιστη αλλά πρώτα ξεκαθάρισα στον πελάτη τί ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η αμοιβή μου και σαφώς δεν περιελάμβανε μόνο τις συμβατικές υποχρεώσεις. Ξέρετε πολλούς που να αναλαμβάνουν οικοδομικές άδειες με συμφωνητικά που να περιγράφουν αναλυτικά τις εργασίες; Εγώ όχι. Εκεί λοιπόν είναι το ουσιαστικό πρόβλημα και όχι στην κατάργηση της αμοιβής. Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία δεν έχει εκπαιδευμένους πελάτες-καταναλωτές με αποτέλεσμα να βασιλεύουν τα λαμόγια.